insteo-rekuperacja-czeste-pytania-faq

O rekuperacji z innej strony – najczęstsze dylematy i wątpliwości inwestorów.

Jest to pierwszy z serii artykułów w którym odpowiadamy na pytania, które są często zadawane przez Inwestorów. W tej części dowiesz się o tym czy rekuperacja ma sens, jak to jest z odzyskiem wilgoci, czy też jaki rekuperator jest najlepszy.

Gdyby to był kolejny standardowy wpis o rekuperacji, których przeczytałeś już pewnie dziesiątki albo i setki to zaczynał by się tak…

Rekuperacja to popularna nazwa wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Rekuperator może być wyposażony w przeciwprądowy, przeciwprądowy entalpiczny, obrotowy lub obrotowy sorpcyjny-entalpiczny wymiennik ciepła ale to NASZ JEST NAJLEPSZY bo ma…

OK, wystarczy. Co by było dalej to już wiesz, bo praktycznie każdy artykuł zawiera te same informacje.

Teraz pora wreszcie na coś nowego! My opowiemy Ci o rekuperacji innymi słowami i spojrzymy na nią z nowej, nieznanej strony tzn. przez pryzmat pytań i wątpliwości jakie najczęściej pojawiają się u Inwestorów. Ale takich prawdziwych, praktycznych, pojawiających się na forach i w rozmowach – tak żebyś faktycznie mógł się czegoś dowiedzieć i na samym końcu powiedzieć, że było warto przeczytać ten artykuł.

Oczywiście, że mają rację – bez toalety i centralnego ogrzewania ludzie również żyli… I to przez setki lat :).

Mało kto zdaje sobie sprawę, że wentylacja grawitacyjna spełnia komfortowo swoje zadanie wyłącznie przez około 5% czasu w skali roku (tj. ~18 dni). To oznacza, że przez pozostałe 95% czasu (~347 dni) mieszkańcy domu wyposażonego w ten rodzaj wentylacji, nie mają zapewnionej prawidłowej wymiany powietrza, czyli w praktyce nie mają dostępu do świeżego powietrza lub odczuwają dyskomfort w związku z jej działaniem (np. odczucie nawiewania zimnego powietrza, przeciągi, zasysanie przez kratki wentylacyjne zapachów z zewnątrz itd).

W tym miejscu wielu sceptyków powie, że zawsze można otworzyć okno… Tak, można – jeśli lubisz przeciągi zimą oraz komary i meszki latem, to jest to najlepszy sposób na wentylowanie pomieszczeń a wybór rodzaju wentylacji jest już za Tobą. Jeśli jednak cenisz sobie minimum komfortu, chcesz mieć jakikolwiek wpływ na wydajność wentylacji i chcesz zapewnić sobie i swoim najbliższym przez cały rok odpowiednią jakość i ilość powietrza w domu – wybierz rekuperację.

Tak. I możesz być pewny, że mówią prawdę.

Niestety z reguły dzieje się tak kiedy przy wykonywaniu instalacji rekuperacji kierujemy się wyłącznie ceną, albo – co gorsza – mamy dobre intencje i nie chcemy „przyoszczędzić”, ale nie potrafiąc zweryfikować umiejętności instalatora trafiamy na osobę, która po prostu nie powinna tego robić.

Źle zaprojektowana instalacja, słaba izolacja, wadliwie poprowadzone kanały, kiepski rekuperator itd. – przyczyn może być setka, ale i tak 90% niezadowolonych użytkowników bezpośrednio bierze się:

  • ze słabego instalatora lub – jeśli wykonujemy instalację sami – z braku odpowiedniej wiedzy i wsparcia,
  • braku projektu lub projektu „z półki” bez uwzględnienia specyfiki budynku i potrzeb domowników,
  • źle wykonanej instalacji,
  • źle dobranego rekuperatora.

Odpowiednio zaprojektowana i zaplanowana instalacja uwzględniająca wiele niuansów i potrzeb inwestora, właściwie dobrane parametry powietrza, dokładnie przeliczony bilans wilgoci oraz przemyślany i dopasowany do faktycznych potrzeb model rekuperatora to podstawa do osiągnięcia końcowego sukcesu. Jeżeli do tego dołożymy wybór prawdziwego profesjonalisty i powierzenie mu wykonania instalacji w Twoim domu (ewentualnie, jeśli chcemy sami ją wykonać to skorzystanie ze wsparcia profesjonalistów), to dopiero wtedy mamy gwarancję zadowolenia z efektu końcowego.

Najlepszy jest taki wymiennik, który spełnia Twoje indywidualne potrzeby. Banalne? Być może, ale zdecydowana większość instalatorów rekomendując rodzaj wymiennika patrzy na własne upodobania a nie realne potrzeby inwestora. Jako INSTEO wiemy, że nie ma czegoś takiego jak zły czy dobry wymiennik ciepła – są za to rekuperatory źle dobrane pod konkretne inwestycje i potrzeby przyszłych użytkowników. Żeby odpowiedzialnie odpowiedzieć, który wymiennik ciepła jest najlepszy dla Ciebie musimy znać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących Ciebie, domowników, samego domu jak również Waszego stylu życia.

Więcej ogólnych informacji o wymiennikach ciepła odnajdziesz w naszych artykułach, link do pierwszego z nich poniżej.

Większość z nas wychowywała się w mieszkaniach i domach bez rekuperacji. Na pewno pamiętasz jak na grzejnikach mamy czy babcie wieszały mokre ręczniki. Robiły to przede wszystkim po to aby podnieść wilgotność w pomieszczeniach, abyś nie budził się jako dziecko z drapiącym gardłem, czerwonymi, łzawiącymi oczami czy wysuszonym nosem.

W okresie zimowym przy temperaturze ok 21owilgotność powietrza w domu potrafi spaść do nawet 12-15%. Jest to bardzo suche powietrze biorąc pod uwagę, że komfortowy poziom wilgotności względnej wynosi około 40-50%. Dobra rekuperacja to taka, która oprócz odzysku ciepła zapewnia również odpowiedni poziom wilgotności w okresie zimowym. Możemy to osiągnąć za pomocą wymiennika ciepła odzyskującego wilgoć lub zewnętrznego nawilżacza powietrza.

Obecnie na rynku jest kilkadziesiąt marek rekuperatorów, z których możemy wybierać. Producenci robią wszystko, abyśmy uwierzyli że to właśnie ich jest najlepszy. My nie ryzykujemy – polecamy naszym klientom wyłącznie te urządzenia, co do których mamy pełne zaufanie, że są bezawaryjne, sprawdzone, z niezawodną automatyką, dobrym serwisem i przystępnymi warunkami gwarancji.

Jesteśmy niezależni od producentów, dlatego możemy wybrać to co faktycznie naszym zdaniem jest najlepsze i czego nie wstydzimy się polecać. Zawsze musimy pamiętać, że rekuperator to tylko urządzenie i może się zepsuć, ale to kwestia statystyki – jedne po prostu się nie psują, a z drugimi będziemy mieć „ciągłe” problemy.

Marki, które z czystym sumieniem możemy polecić to m.in.: Komfovent, Thessla Green, Wanas, Aeris, Defro czy też Flexit. Który konkretnie jest dobry dla Ciebie? Jest to zależne od tego, która z nich naszym zdaniem będzie spełniać Twoje oczekiwania.

Na YouTube jest mnóstwo filmów jak samemu zrobić rekuperację, są też kilkugodzinne kursy on-line po których podobno wszystko jest jasne, jak to wygląda w praktyce?

Powietrze wydaje się być medium, które jest „najłatwiejsze do obrobienia” – nie leje się jak woda, nie zabija jak gaz, nie potrzebuje certyfikatu jak freon itd. W związku z powyższym, każdemu wydaje się, że rekuperacja jest wręcz banalna do zrobienia. Co to jest rozłożyć kilka rurek i przykryć wełną? Niestety takie myślenie sprawia, że jak tylko przychodzi okres zimowy lub gorące lato zaczynają się same problemy.

Głównie problemy rozbijają się o kilka tematów tj.:

  • powietrze dostarczane do domu nie ma odpowiedniej, komfortowej temperatury – wieje chłodem,
  • woda cieknie z anemostatów,
  • wilgoć zbiera się w instalacji oraz rekuperatorze,
  • wilgoć zbiera się na oknach,
  • powietrze jest bardzo suche,
  • aby było dobrze ciągle musimy coś zmieniać i regulować,
  • koszty eksploatacji rekuperacji są wysokie.

Aby wszystko działało jak powinno niezbędne są lata doświadczenia i praktyki, której po prostu nie da się zdobyć w ciągu kilku godzin kursu.

Podsumowując jeżeli nie jesteś „złotą rączką”, prawdopodobnie bardzo ciężko będzie Ci wykonać instalację, która spełni Twoje oczekiwania i w takim przypadku zalecamy, żeby oddać zrobienie rekuperacji w ręce profesjonalistów.

Zapoznaj się z innymi artykułami

Kiedy warto zainteresować się tematem rekuperacji?
O rekuperacji z innej strony – najczęstsze dylematy i wątpliwości inwestorów.
Wymienniki ciepła w rekuperatorach domowych. Przegląd rozwiązań. Wady i zalety – część 2.