Rekuperacja opowiedziana w inny sposób

Rekuperacja to popularna nazwa wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Rekuperator może być wyposażony w przeciwprądowy, obrotowy lub entalpiczny wymiennik ciepła ale to NASZ jest najlepszy bo ma… i to wszystko prawda (prawie wszystko)… ALE o tym przeczytałeś już pewnie wszystko bo każda inna strona zawiera to samo.

My opowiemy Ci o rekuperacji z innej strony – przez pryzmat pytań i wątpliwości jakie najczęściej pojawiają się u Inwestorów – tak żebyś faktycznie mógł się czegoś dowiedzieć czym jest rekuperacja i po co ją stosujemy.

Oczywiście, że mają rację – bez toalety i centralnego ogrzewania ludzie również żyli. I to przez setki lat 😉 Mało kto zdaje sobie sprawę, że wentylacja grawitacyjna spełnia swoje zadanie tylko około 5% czasu w skali roku. To oznacza, że przez 95% czasu mieszkańcy domu wyposażonego w ten rodzaj wentylacji nie mają zapewnianego dostępu do świeżego powietrza. Powiesz, że zawsze można otworzyć okno. Tak, można – jeśli lubisz przeciągi zimą i komary i meszki latem to jest to najlepszy sposób. Jeśli jednak cenisz sobie minimum komfortu i chcesz zapewnić przez cały rok sobie i swoim najbliższym odpowiednią jakość i ilość powietrza w domu – wybierzesz rekuperację.

Tak. I pewnie mówią prawdę. Niestety z reguły dzieje się tak kiedy albo kierujemy się przy wyborze wyłącznie ceną, albo – co gorsza – mamy dobre intencje i nie chcemy „przyoszczędzić”, ale nie potrafiąc zweryfikować umiejętności instalatora trafiamy na osobę, która nie powinna tego robić. Słaba izolacja, źle zaplanowane kanały, nie odpowiednie urządzenie itd. itp. – przyczyn może być setka, ale i tak 90% niezadowolonych użytkowników bezpośrednie bierze się ze słabego instalatora, źle wykonanej instalacji i źle dobranego urządzenia. Odpowiednio zaplanowana instalacja uwzględniająca wiele niuansów i potrzeb inwestora, dobrane właściwie parametry powietrza i wilgotności oraz przemyślany model rekuperatora to wstęp do sukcesu. Do tego jak dołożymy wybór prawdziwego profesjonalisty i powierzenie mu wykonania instalacji w Twoim domu to dopiero wtedy mamy  gwarancję  zadowolenia z rekuperacji.

Najlepszy jest taki wymiennik, który spełnia Twoje indywidualne potrzeby. Banalne? Być może, ale zdecydowana większość instalatorów rekomendując rodzaj wymiennika patrzy na własne upodobania a nie realne potrzeby inwestora. Jako Insteo wiemy, że nie ma czegoś takiego jak zły czy dobry wymiennik ciepła – są za to źle dobrane pod konkretne inwestycje i potrzeby przyszłych użytkowników. Żeby odpowiedzialnie odpowiedzieć który wymiennik jest najlepszy dla Ciebie musimy znać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących Ciebie, domowników, domu i stylu życia.  

Większość z nas wychowywała się w mieszkaniach i domach bez rekuperacji. Na pewno pamiętasz jak na grzejnikach mamy czy babcie wieszały mokre ręczniki. Robiły to przede wszystkim po to aby podnieść wilgotność w pomieszczeniach. Abyś nie budził się jako dziecko z drapiącym gardłem, czerwonymi, łzawiącymi oczami czy wysuszonym nosem. W zimę przy temperaturze ok 21*C wilgotność w domu potrafi spaść do nawet 12-15%. To bardzo sucho biorąc pod uwagę, że komfortowy jej poziom wynosi ok 40-50%. Dobra rekuperacja to taka, która oprócz odzysku ciepła zapewnia również odpowiedni poziom wilgotności zimą. Możemy to osiągnąć za pomocą wymiennika ciepła odzyskującego wilgoć lub zewnętrznego nawilżacza powietrza. Które rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie? Z przyjemnością sprawdzimy i obiektywnie Ci doradzimy.

Obecnie na rynku jest kilkadziesiąt marek rekuperatorów, z których możemy wybierać. Producenci robią wszystko, abyśmy uwierzyli że to właśnie ich jest najlepszy. My nie ryzykujemy – polecamy naszym klientom wyłącznie te, co do których mamy pełne zaufanie, że są bezawaryjne, sprawdzone, z niezawodną automatyką, dobrym serwisem i przystępnymi warunkami gwarancji. Jesteśmy niezależni od producentów, dlatego możemy wybrać to co faktycznie naszym zdaniem jest najlepsze i czego nie wstydzimy się polecać. Zawsze musimy pamiętać, że to tylko urządzenie i może się zepsuć, ale to kwestia statystyki – jedne po prostu się nie psują, a z drugimi będziemy mieć „ciągłe” problemy. Zostając naszym klientem na pewno w swojej ofercie znajdziesz jedną z tych marek (którą zależy czy akurat ona będzie najbardziej spełniać, naszym zdaniem, Twoje oczekiwania) – Thessla Green, Wanas hi-tech, Aeris, SystemAir, Komfovent, Flexit.

Powietrze jak się wydaje to „najłatwiejsze” medium – nie cieknie jak woda, nie zabija jak gaz, nie potrzebuje certyfikatu jak freon. Dlatego każdemu wydaje się, że rekuperacja jest wręcz banalna. Co to jest rozłożyć kilka rurek i przykryć wełną. Niestety takie myślenie sprawia, że jak tylko przychodzi zima lub lato zaczynają się same problemy. Nie ma odpowiedniej temperatury, wieje chłodem, cieknie z anemostatów, zbiera się wilgoć lub jest bardzo sucho. Aby wszystko działało jak powinno niezbędne są lata doświadczenia i praktyki, której po prostu nie da się zdobyć w ciągu kilku godzin kursu. Dobrze zrobiona instalacja to setki niuansów, których żaden internetowy kurs czy film na Youtube nas nie nauczy. Chcemy aby było zrobione dobrze – zaufajmy profesjonaliście.