jablko-do-jablka-rekuperacja-insteo

„Jabłko do jabłka” – ten sam dom, ta sama rekuperacja, 13 tys. zł różnicy między ofertami!

Krótki przewodnik po sztuczkach instalatorów, czyli co się kryje pod „najatrakcyjniejszą cenowo” ofertą.

Szukasz wykonawcy rekuperacji, wysłałeś kilka zapytań do różnych firm instalacyjnych i czekasz na oferty. Możesz być pewny, że na pewno będą różne, zarówno pod kątem profesjonalizmu, przejrzystości jak również ceny. Z zaciekawieniem stwierdzasz, że niby ten sam dom, ta sama „rekuperacja”, a różnica w cenie pomiędzy różnymi ofertami sięga nawet 30÷38%!

Dla domu około 150m2 ta różnica w kosztach to nawet 13 tys. zł! Z czego ona wynika? Co tak naprawdę kryje się za tymi cenami? Na co zwrócić uwagę, żeby nie zostać oszukanym i być faktycznie zadowolonym z pieniędzy wydanych na rekuperację? Zapraszamy do lektury.

Standardowa różnica w cenie między ofertami dla danej inwestycji przy zastosowaniu tych samych materiałów, tego samego urządzenia (rekuperatora) oraz izolacji nie powinna wynosić więcej niż 10-12%. Tego rzędu rozbieżności wynikają z reguły z profesjonalizmu i doświadczenia ekipy oraz jej obłożenia czy też przyjętego czasu realizacji.

Jeśli różnica jest wyższa, NA PEWNO mamy do czynienia z ofertą zawierającą tańsze, a co za tym idzie gorsze jakościowo rozwiązania. W rekuperacji podobnie jak w większości dziedzin nadrzędną zasadą jest to, że albo jest tanio albo jest dobrze. Jako INSTEO zawsze stosujemy się do naszych standardów, opierając się wyłącznie na najlepszych materiałach i rozwiązaniach. Oferujemy urządzenia z wyższej półki o najlepszym stosunku jakość/cena. Szanujemy pieniądze i bezpieczeństwo naszych Klientów, dlatego dajemy im rozwiązania które sprawdzą się na lata, a nie na okres gwarancji producenta (w najlepszym przypadku).

Poniżej przeanalizowaliśmy punkt po punkcie zawartość ofert i przedstawiamy z czego wynikają różnice w cenie, jak duże mogą być i na co przekładają się w późniejszym, codziennym użytkowaniu rekuperacji.

Klasa rekuperatora – co warto o niej wiedzieć?

Tak jak w przypadku każdej innej branży, również w przypadku rekuperatorów są marki produkujące urządzenia o wysokiej jakości oraz urządzenia budżetowe. Do tych pierwszych wśród popularnych w Polsce rekuperatorów możemy na bazie naszego doświadczenia zaliczyć:

 • Komfovent,
 • Wanas linia HI-TECH,
 • Thessla Green linia AirPack4,
 • SystemAir,
 • Flexit,
 • Zehnder/Aeris.

Dodatkowo urządzeniami z półki średniej, które również możemy polecić to:

 • Wanas linia BASIC,
 • Thessla Green linia Home,
 • Defro linia DRX.

Urządzenie premium vs budżetowe

Oferta nr 1Oferta nr 2
(nie wiesz z jakiej półki jest rekuperator z Twojej oferty – spytaj nas)
Produkt budżetowy
Komfovent Domekt R400V
Produkt premium

Różnica w cenie

W zależności od porównywanych urządzeń – nawet 6000 zł netto!

Co to potem oznacza dla Ciebie w codziennym użytkowaniu?

Rekuperatory z różnych „półek”, różnią się od siebie jakością wykonania, dopasowaniem elementów, zastosowanymi rozwiązaniami, zaawansowaniem i możliwościami systemu sterowania (dostępne funkcje), trwałością, awaryjnością jak również czasem reakcji serwisu oraz wsparciem producenta.

Ta sama marka, ten sam model rekuperatora, czy na pewno?

Nawet mając w ofertach te same – wydawało by się marki i modele – różnice w cenie mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Jak zawsze należy patrzeć na szczegóły.

Rodzaj wymiennika ciepła

Jak wiesz najpopularniejsze są 3 rodzaje wymienników ciepła (oczywiście, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej informacji na temat samych wymienników ciepła, zapraszamy do lektury naszego artykułu – link poniżej):

 • klasyczny przeciwprądowy,
 • klasyczny obrotowy,
 • przeciwprądowy entalpiczny.

Najłatwiej „grać” ceną dając jako alternatywę dla odzyskującego wilgoć wymiennika przeciwprądowego entalpicznego lub obrotowego, wymiennik klasyczny przeciwprądowy. Wymiennik klasyczny przeciwprądowy z reguły jest najtańszym rozwiązaniem stąd późniejsze różnice w cenie, przykład poniżej.

Oferta nr 1Oferta nr 2
Thessla Green AirPack 4 Energy
Rekuperator z wymiennikiem klasycznym przeciwprądowym bez odzysku wilgoci
Thessla Green AirPack4 Energy++ Enthalpy
Rekuperator z wymiennikiem entalpicznym odzyskującym wilgoć

Różnica w cenie

W zależności od producenta np.: Thessla Green – 3200 zł netto; Wanas – 2600 zł netto; Zehnder/Aeris – 3900 zł netto

Co to potem oznacza dla Ciebie w codziennym użytkowaniu?

Klasyczny wymiennik przeciwprądowy w zimę nie będzie odzyskiwał wilgoci – będzie odpowiadał za efekt przesuszonego powietrza a co za tym idzie za Twoje gorsze samopoczucie na co dzień – suche śluzówki, drapanie w gardle, łzawiące oczy, kaszel itd..
Co dalej? Będziesz ratował się zmniejszaniem wydatku powietrza, aby ograniczyć ilość usuwanej z domu wilgoci. Będziesz musiał wybierać – albo poziom wilgotności względnej zapewniający komfort albo odpowiednia ilość świeżego powietrza.
Nie daj się nabrać na bajki że wystarczy 30 m3/h na osobę, bez patrzenia na wielkość Twojego domu – to najszybsza droga do zaduchu i złego samopoczucia zimą.

Różnica w wersji wyposażenia – automatyka sterująca

Kontrola stałego wydatku powietrza (CAV, CF), sterowanie przez Internet lub Wi-Fi, harmonogram pracy, programy specjalne, płynne sterowanie wydajnością wentylatorów, możliwość podłączenia dodatkowych czujników i urządzeń peryferyjnych np. nagrzewnica wodna, chłodnica wodna, nagrzewnico-chłodnica wodna, chłodnica freonowa – za to wszystko odpowiada automatyka. Większość producentów oferuje jej różne „poziomy”. Widząc różnice w cenie spytaj nas lub sprawdź w Internecie co ma a czego nie ma zaproponowana wersja.

Oferta nr 1Oferta nr 2
Wersja podstawowa automatyki sterującej np.:
Thessla Green Energy lub Wanas Basic.
Wersja rozbudowana automatyki sterującej np.:
Thessla Green Energy ++ lub Wanas HiTECH.

Różnica w cenie

W zależności od producenta może wynieść od 1000 zł netto do nawet 3000 zł netto.

Co to potem oznacza dla Ciebie w codziennym użytkowaniu?

Pozorna oszczędność podczas wyboru wersji wyposażenia, w trakcie eksploatacji przełoży się na brak komfortu w codziennych użytkowaniu rekuperacji. Brak kontroli stałego wydatku powietrza będzie skutkował tworzeniem się nadciśnienia lub podciśnienia w domu, co z kolei bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie. Brak komfortowego, płynnego sterowania wydatkiem sprawi, że dokładne ustawienie ilości powietrza nawiewanego do pomieszczeń będzie niewykonalne a korzystanie z rekuperatora stanie się uciążliwe. Brak możliwości podłączenia urządzeń peryferyjnych przełoży się na zablokowanie możliwości dołożenia np. nagrzewnicy lub chłodnicy jeśli uznasz za jakiś czas, że jest Ci ona potrzebna.

Rozprowadzenie powietrza w instalacji

W kwestii elementów odpowiadających za rozprowadzanie powietrza w instalacji rekuperacji jest bardzo duże pole do manewrowania cenami. Z reguły najczęściej różnice wynikają z jak zawsze z jakości zastosowanych materiałów ale również pojawiają się problemy z zaniżaniem grubości izolacji, stosowaniem nieatestowanych przewodów a w skrajnych przypadkach peszli elektrycznych.

Doprowadzenie powietrza – główne kanały wentylacyjne

Aby instalacja dobrze działała, musi być wykonana z odpowiednich kanałów wentylacyjnych. W klasycznych instalacjach domowych opartych o system rozdzielaczowy, do głównych kanałów (tranzytowych) zaliczamy piony pomiędzy piętrami, kanały doprowadzające powietrze od czerpni do rekuperatora i od rekuperatora do wyrzutni oraz kanały łączące rekuperator ze skrzynkami rozdzielczymi instalacji nawiewu i wywiewu.

Wyróżniamy dwa rodzaje kanałów stosowanych jako główne:

 • z blachy stalowej SPIRO – POPRAWNIE,
 • elastyczne typu FLEX – BŁĘDNIE!

UWAGA! Główne kanały wentylacyjne ZAWSZE powinny być wykonane z wykorzystaniem kanałów z blachy stalowej SPIRO.

Najczęstszym „sposobem” na tańszą ofertę jest zastąpienie kanałów SPIRO tzw. kanałami elastycznymi izolowanymi czyli FLEXAMI, dla niepoznaki nazywanymi „miękkim SPIRO”.  Łatwo je poznać ponieważ są giętkie i z wierzchu zabezpieczone folią aluminiową.

Oferta nr 1Oferta nr 2
Kanały elastyczne typu FLEXKanały z blachy stalowej SPIRO

RÓŻNICA W CENIE
W zależności od stopnia rozbudowania instalacji nawet klika tysięcy zł.

Różnica w cenie

W zależności od stopnia rozbudowania instalacji nawet klika tysięcy zł.

Co to potem oznacza dla Ciebie w codziennym użytkowaniu?

Zastosowanie kanałów FLEX jako głównych oznacza wyłącznie problemy z:

 • wyregulowaniem instalacji, a w konsekwencji brakiem odpowiedniej wentylacji,
 • wysokim hałasem generowanym przez instalację,
 • drastycznymi stratami ciepła i niską temperaturę powietrza nawiewanego do pomieszczeń zimą,
 • nadmiernym nagrzewaniem się powietrza nawiewanego do pomieszczeń latem,
 • dodatkowymi oporami instalacji, które muszą pokonać wentylatory co przekłada się na wyższe koszty eksploatacji i ich szybsze zużycie,
 • wykraplaniem się pary wodnej wewnątrz kanału zimą (bardzo często dochodzi do zalewania wodą rekuperatora a w skrajnych sytuacjach do wylewania się wody z anemostatów).

Izolacja kanałów wentylacyjnych

Punkt ten ma ścisły związek z poprzednim. Bardzo często „instalatorzy” stosujący FLEXY zasłaniają się tym, że kanały elastyczne są od razu izolowane. Tak to prawda – warstwa izolacji wynosi od 25 do 50mm. I jeśli prowadzimy instalację w ciepłych pomieszczeniach to taka grubość izolacji jest odpowiednia. Wystarczy jednak, że część instalacji będzie w tzw. strefie zimnej czyli np. na nieogrzewanym (nie mylić z nieocieplonym) strychu lub poddaszu, aby było to potencjalne źródło problemów (możliwość wykroplenia pary wodnej zimą). Przyjmuje się, że dobrze zaizolowane kanały główne powinny mieć następującą grubość izolacji z wełny wentylacyjnej:

PionyNawiew/WywiewCzerpnia/Wyrzutnia
Strefa ciepła20-30 mm20-30 mm30 mm
Strefa zimna60-100 mm60-100 mm50 mm
* Zgodnie ze Standardami INSTEO, 80 mm szczelnej izolacji z wełny wentylacyjnej na kanałach w strefie zimnej to absolutne minimum, 100 mm jest wartością rekomendowaną. 

A więc podsumowując jakie są różnice w cenie między takimi ofertami?

Oferta nr 1Oferta nr 2
Instalacja wykonana z wykorzystaniem kanałów stalowych SPIRO izolowanych wełną wentylacyjną o grubości 30mmInstalacja wykonana z wykorzystaniem kanałów stalowych SPIRO izolowanych wełną wentylacyjną o grubości 80mm

Różnica w cenie

W zależności od stopnia rozbudowania instalacji nawet 2000-3000 zł netto.

Co to potem oznacza dla Ciebie w codziennym użytkowaniu?

Wszystkie grubości izolacji poniżej wyżej podanych wartości będą źródłem potencjalnych kłopotów – straty ciepła zimą, wysokie zyski ciepła latem oraz wykraplanie się pary wodnej w kanałach zimą. Szczególnie „niebezpieczne” jest wykraplanie się pary wodnej, ponieważ tak jak już wspomnieliśmy, bardzo często prowadzi do zalewania wodą rekuperatora a w skrajnych sytuacjach wylewaniem się wody z anemostatów.

Rozprowadzenie powietrza do pomieszczeń – system rozdzielaczowy

Kanały wentylacyjne

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w domach są instalacje wykonane z wykorzystaniem tworzywowych kanałów wentylacyjnych i na nich się skupimy.

Na rynku dostępne są kanały różnej klasy i od różnych producentów. My zawsze polecamy sprawdzone kanały z powłoką antybakteryjną, rekomendując jako standard użycie minimum kanałów SPECTRA 200, a jako opcja premium SPECTRA 1000. Rury SPECTRA mają 30-letnią gwarancję producenta na jakość oraz trwałość powłoki. Stosując najtańsze kanały bez warstwy antybakteryjnej i bez certyfikatów od razu oferta jest o  kilkaset złotych tańsza. Czy jest tego warte ryzykowanie własnym zdrowiem? Niech każdy sam sobie odpowie.

Skrzynki rozdzielcze i rozprężne

Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań. Główna różnica polega na zastosowaniu w skrzynkach króćców (przyłączy) samouszczelniających albo wymagających dodatkowego uszczelnienia. Praktyką stosowaną, aby zmniejszyć cenę jest często stosowanie skrzynek bez systemu uszczelniającego i oszczędzanie na ich uszczelnieniu.

Oferta nr 1Oferta nr 2
Kanały bez certyfikacji, skrzynki z tworzywa, bez warstwy izolacji i wygłuszenia.Kanały Spectra 1000, metalowe skrzynki z króćcami samouszczelniającymi, wyłożone warstwą kauczuku zapobiegającą wykraplanie się pary wodnej.

Różnica w cenie

W zależności od stopnia rozbudowania instalacji nawet 2500 zł netto.

Co to potem oznacza dla Ciebie w codziennym użytkowaniu?

Efektem dla nas jako inwestora są straty powietrza i nieszczelności systemu przekładające się na mniejszą wydajność rekuperacji, trudności w regulacji systemu, wyższe koszty eksploatacji, mniejszy komfort oraz CO NAJWAŻNIEJSZE – REALNY NEGATYWNY WPŁYW NA NASZE ZDROWIE. 

Akcesoria dodatkowe – duże pole do popisu

Każda oferta INSTEO zawiera takie elementy jak sztywne tłumiki akustyczne oraz klapy zwrotne/przepustnice powietrza. Wpływają one zarówno na komfort jak i bezpieczeństwo użytkownika. Ale są to elementy generujące kolejne koszty w ofercie. Dodatkowo Instalatorzy bardzo często zamiast sztywnych tłumików proponują elastyczne, których właściwości tłumiące pozostawiają wiele do życzenia.

Oferta nr 1Oferta nr 2
Tłumik elastyczny, brak przepustnic/klap zwrotnych2 tłumiki sztywne, 2 przepustnice z siłownikami ze sprężyną powrotną*
* Zgodnie ze Standardami INSTEO absolutnym minimum są 2 klapy zwrotne.

Różnica w cenie

W zależności od stopnia rozbudowania instalacji nawet 2000 zł netto.

Co to potem oznacza dla Ciebie w codziennym użytkowaniu?

Brak tłumików przekłada się na trudne do zniwelowania szumy, hałas oraz inne niechciane odgłosy z instalacji. Brak przepustnic lub klap zwrotnych przełożyć się może w przypadku dłuższej (np. kilkudniowej) przerwy w dostawie prądu na zalanie rekuperatora wodą i możliwe uszkodzenia elementów elektroniki, których koszty wymiany znacząco przewyższają koszt wspomnianych elementów zabezpieczających. Przykładowo koszt wymiany płyty głównej lub wentylatora może wynieść nawet do 2000 zł netto. Podsumowując, oszczędność kilkuset złotych przy wykonywaniu instalacji, w późniejszym czasie może nas kosztować o wiele więcej.

Podsumowanie

Otrzymując ofertę zawsze zwracajmy uwagę na to co realnie w niej dostajemy. Patrzmy na cenę końcową przez pryzmat tego co ona w sobie FAKTYCZNIE zawiera. To wszystko po to, żebyśmy byli w pełni świadomi, że wybierając „tańszą” ofertę rezygnujemy z najlepszych rozwiązań na rzecz budżetowych  o wątpliwej jakości. Rekuperacja ma działać 24h/dobę przez wiele lat. Naszym zdaniem tutaj nie ma kompromisów, ale to zawsze Ty jako Inwestor decydujesz na co wydasz swoje pieniądze. A my to szanujemy.

Przykładowa wycena dom 140m2, kanały prowadzone na ocieplonym poddaszu.

Oferta zgodna ze Standardami INSTEO. WERSJA PREMIUMOferta zgodna ze standardami INSTEO. WERSJA STANDARDMożliwa oferta „cena jest najważniejsza”Możliwa oferta „taniej się nie da”
RekuperatorKomfovent DOMEKT-R400-V-C6MThessla Green AirPack4 300h ENTHALPY  Energy ++Thessla Green AirPack4 300h Energynie wiesz z jakiej półki jest zaproponowany Tobie rekuperator – spytaj nas
Wymiennik ciepłaOdzyskujący wilgoćOdzyskujący wilgoćBez odzysku wilgociOdzyskujący wilgoć
Automatyka sterującaSystem CAV, pełne sterowanie przez Internet, webserwer, Wi-Fi, protokoły Modbus, BacNETSystem CF, kontrola filtrów AFC, sterowanie przez Internet, Wi-Fi obsługa wbudowanej nagrzewnicy wstępnej PTXBez systemu CF, bez kontroli filtrów, obsługa wbudowanej nagrzewnicy wstępnej PTXBez systemu CF, bez nagrzewnicy wstępnej
Kanały główneSPIROSPIROSPIROFLEX
Połączenie rekuperatora ze skrzynkami rozdzielaczowymiSpiro oraz kształtki okrągłe wysokiej klasy z uszczelkąSpiro oraz kształtki okrągłe wysokiej klasy z uszczelkąFLEXFLEX
Izolacja100 mm80 mm50 mm25 mm
System rozdzielaczowyRura Spectra 1000, system samouszczelniającyRura Spectra 200, system samouszczelniającyKanały z powłoką antybakteryjną bez certyfikatu, bez systemu samouszczelniającegoKanały bez certyfikatów, bez systemu samouszczelniającego
Akcesoria2 tłumiki sztywne, 2 przepustnice z siłownikiem ze sprężyną powrotną2 tłumiki sztywne, 2 klapy zwrotne2 tłumiki elastyczne, bez przepustnic/klap zwrotnychTłumik elastyczny, bez przepustnic/klap zwrotnych
Czas wykonania instalacji3 dni – 2 osoby3 dni – 2 osoby3 dni – 2 osoby2 dni – 1-2 osoby
Wycena orientacyjna oraz procentowa różnica między ofertami 34 tys. brutto
100%
30 tys. brutto
12% taniej
24 tys. brutto
30% taniej
21 tys. brutto
38% taniej

POZNAJ NASZE USŁUGI

Nasz zespół, dzięki dokładnej znajomości rynku, praktycznej wiedzy i dużemu doświadczeniu pomoże Ci na każdym etapie instalacji – od założeń i koncepcji po profesjonalny montaż

Zapoznaj się z naszymi usługami i już dziś zacznijmy współpracę!